Разлика помеѓу преработките на „Британски острови“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: be-x-old:Брытанскія астравы)
с
|highest mount = [[Бен Невис]]
|elevation_m = 1.344
|Country heading = Независни држави и кралски[[крунски поседипосед]]и
|country = [[Ирска]]
|country largest city = [[Даблин]]
|country 2 largest city = [[Даглас (Ман)|Даглас]]
|country 3 = [[Џерси]]
|country 3 largest city = [[Сент ХелирХелиер]]
|country 4 = [[Гернзи]]
|country 4 largest city = [[Сент Питер Порт]]
}}
 
'''Британските Острови''' ([[англиски]]: ''British Isles'', [[Ирски јазик|ирски]]: ''Oileáin na Breataine''), се острови покрај северозападниот брег на [[Европа]], и ги опфаќаат [[Велика Британија]] ([[Англија]], [[Шкотска]] и [[Велс]]), [[Северна Ирска]] и [[Ирска]]), островот [[Остров Ман|островот (остров)|Ман]] и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на [[Република Ирска]] понекогаш се смета дека Република Ирскатаа не е дел од Британските Острови.
 
== Поврзано==
 
[[Категорија:Британски Острови|*]]
[[Категорија:Архипелази во Атлантскиот Океан]]
 
[[als:Britische Inseln]]