Разлика помеѓу преработките на „Таратор“

Одземени 30 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[[Слика:TaratorBg.jpg|thumb|250px200px|Таратор]]
'''Таратур''' или '''таратор''' ('''„тарто́р“''' во [[Струмица]]) е освежителна салата или ладна супа, особено популарна во топлата македонска пролет и жешкото лето.
 
== Како се прави (рецепт) ==
== Сервирање ==
Готовиот таратур пред сервирањето се лади во фрижидер. Непосредно пред послужувањето може да се додадат коцки лед.
 
== Други имиња ==
*таратур (Ресен)
*тартóр (Струмица)
 
[[Категорија:Македонска кујна]]
 
 
 
[[bg:Таратор]]
Анонимен корисник