Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1980“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: lt:1980 m. žiemos olimpinės žaidynės)
Игрите останале одбележани по враќањето на [[НР Кина]] на Олимписките игри. Имено, Кинезите долго време ги бојкотирале игрите, поради тоа што МОК дозволувал [[Република Кина]] да учествува како самостојна земја.
 
На игрите, била воведена техолошкатехнолошка новина, а тоа била употребата на [[вештачки снег]].
 
== Краток преглед ==