Разлика помеѓу преработките на „Јакупица“

Додадени 1.942 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: tr:Jakupica)
[[sr:Јакупица]]
[[tr:Jakupica]]
 
Пред повеќе од 300 год.над Чеплсека,на 3-км северно од денешното село Папрадиште,се наоѓало селото Чеплез,чии руини се уште видливи и чие име денес го носи домот под врвот Солунска глава.СелотоЧеплес било разделено со една рекичка на две маала.Во едното живеел Јакуп со своето семејство ,а во другото Даут, исто така со не мал род.И двете семејства се занимавале со сточарство и живееле во мир.Но еден ден едните им го убиле кучето на другите и започнала вистинска војна со многу жртви од двете страни.Малкумината останати живи се одселиле.Даут се населили над орешка планина која денес се вика Даутица.Јакуп ја запоседнал територијата на масивот Мокра планина која денес го носи името Јакупица.
 
Името Солунска глава е за најубавиот врв.Во 1924 год. група војници и еден офицер од тогашна Југославија биле н логорување во реонот околу врвот.Една тивка вечер офицерот покажал кон треперливите светулки во далечината низ повардарието,велејќи им на војниците:Дека е тоа Солун.Така се родило новото име Солунска Глава.Се разбира Солун не може да се види но името останало.
Анонимен корисник