Пасха: Разлика помеѓу преработките

Одземени 120 бајти ,  пред 10 години
с
→‎Етимологија: неповрзено со етимологија
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Брише: mn:Даван туулсан өдөр (missing))
с (→‎Етимологија: неповрзено со етимологија)
 
==Етимологија==
За значењето на името на празникот постојат различни мислења. Некои припишуваат туѓа [[етимологија]], [[Асирија|асирска]] од зборот ''pasa'hu'' (добива доверба) или [[египет]]ска од зборовите ''pa-s'' (сеќавање) и ''oe-sah'' (удар), но ниедна од тие претпоставки не е сигурна. [[Библија]]та го поврзува ''Pesa'h'' со глаголот ''pasa'h'', што значи или да се куца на едната нога, или да се игра ритуален танц околу жртва или пак, во фигуративна смисла, "скокање", "поминување", “спасување“. Пасха е појавување на Господ, кој поминал над израелската домови.
 
==Наводи==