Низа (математика): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
Нема опис на уредувањето
Оттаму следи:
 
<math>\frac{1}{n+1}<\epsilon</math> т.е. <math>n=>\frac{1-\epsilon}{\epsilon}</math>
 
Бидејќи може да се случи вака изразениот број ''n'' да не е природен (а мора да биде бидејќи е индекс!), го правиме следниов избор:
1.577

уредувања