Аглутинативен јазик: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Внимание}}
{{Викифицирање}}
Аглутинативните јазици се стремат да имаат висок процент на префикси/ морфеми по збор, и да бидат правилни. На пример, јапонскиот јазик има само два [[неправилни глаголи]] (и тоа не ''многу'' неправилни), јазикот [[Луганда]] има само еден (или два во зависност од тоа како е дефиниран терминот неправилен), турскиот има само еден, а во јазикот [[Quechua]] сите глаголи се правилни. Грегоријскиот е исклучок, не само во тоа што е високо аглутинативен (истовремено може да има и по осум морфеми по збор), но исто така има и значителен број на неправилни глаголи, кои се разликуваат по степенот на неправилност.
 
== Примери за аглутинативни јазици ==
 
 
'''ПРИМЕРИ НА АГЛУТИНАТИВНИ ЈАЗИЦИ'''
 
----
 
Во примерот на аглутинативни јазици се вклучуваат: Баскискиот, јазикот Блекфут, Грегоријски, Алтејските јазици ([[Турски]] и [[Татарски]]), [[Јапонски]] (понекогаш групиран со алтејски), [[малајски]] и [[индонезиски]], голем број на [[тибетско-бурмански јазици]], [[Дравидски јазици]], многу од Уралските јазици (најобемни се [[унгарски]], [[фински]] и [[естонски]]), [[банту-јазици]]те, североисточниот, северозападниот и јужно-кавкаските јазици и некои Месоамерикански и примитивни [[Северно американски јазици]]. Голем дел од античкиот [[блиски исток]] зборувал исто такви јазици, како што се [[сумериски јазик|сумерски]] и [[Персиски јазик|персиски]] помеѓу Индо- европските јазици.
 
Bodmer,Frederick. Ed. by Lancelot Hogben. The Loom of Language. New York, W.W. Norton and Co, 1944, renewed 1972,pages 53, 190ff. [[ISBN 0-393-30034-X]]
 
Категории :[[Лингвистичка типологија]] | [[Категорија:Аглутинативни јазици]] | [[Синтетички јазици1]]
[[Категорија:ЈазициСинтетички јазици]]
 
 
[[ast:Llingua aglutinante]]
[[Категорија:Јазици]]
[[az:Aqqlütinativ dillər]]
[[be-x-old:Аглютынацыйныя мовы]]
[[br:Yezh daspegel]]
[[bg:Аглутинативен език]]
[[ca:Llengua aglutinant]]
[[cv:Аллюгативлă чĕлхесем]]
[[cs:Aglutinační jazyk]]
[[cy:Iaith ddodiadol]]
[[de:Agglutinierender Sprachbau]]
[[el:Συγκολλητική γλώσσα]]
[[en:Agglutinative language]]
[[es:Lengua aglutinante]]
[[eo:Aglutina lingvo]]
[[fa:زبان پیوندی]]
[[fr:Langue agglutinante]]
[[gl:Lingua aglutinante]]
[[ko:교착어]]
[[hr:Aglutinativni jezici]]
[[id:Bahasa aglutinatif]]
[[it:Lingua agglutinante]]
[[he:שפה צירופית]]
[[ka:აგლუტინაციური ენები]]
[[lt:Agliutinacinė kalba]]
[[hu:Agglutináló nyelv]]
[[ml:അഗ്ലൂട്ടിനേഷൻ (ഭാഷാശാസ്ത്രം)]]
[[nl:Agglutinatie (taalkunde)]]
[[ja:膠着語]]
[[no:Agglutinerende språk]]
[[nn:Agglutinerande språk]]
[[oc:Lenga aglutinanta]]
[[pt:Língua aglutinante]]
[[ro:Limbă aglutinantă]]
[[qu:K'askachakuq rimay]]
[[ru:Агглютинативные языки]]
[[scn:Agglutinazzioni]]
[[sr:Аглутинативни језици]]
[[fi:Agglutinatiivinen kieli]]
[[sv:Agglutinerande språk]]
[[ta:ஒட்டுநிலை மொழி]]
[[tr:Eklemeli diller]]
[[uk:Аглютинативні мови]]
[[zh:黏着语]]