Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Одземени 75 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.3) (Бот Додава: nso:Sezulu Менува: sw:Kizulu (lugha))
с
|fam4=[[бантоидни јазици|бантоидни]]
|fam5=[[Јужни бантоидни јазици|јужни бантоидни]]
|fam6=[[Бантуански Банту-јазици|бантуанскибанту]]
|fam7=[[Јужни бантуански банту-јазици|јужни бантуански-банту]]
|fam8=[[Нгуниски јазици|нгуниски]]
|fam9=Зундаски
|iso1=zu|iso2=zul|iso3=zul}}
 
'''Зулу''' (''isiZulu'') е [[Бантуански банту-јазици|бантуански банту-јазик]], официјален јазик во [[Јужноафриканската Република]] и мајчин јазик на народот [[Зулу]]. Јазикот го зборуваат околу 10 милиони луѓе, воглавно во Јужноафриканската Република. Овој јазик е јазик кој најмногу се зборува по домаќинствата во државата, односно го зборуваат околу 24% од домаќинствата и го разбираат околу 50% од населението на државата. Во 1994 година јазикот станал единаесети официјален јазик во Јужноафриканската Република. Зулу, како и сите останати бантуански банту-јазици, користи [[латиница]] како свое основно писмо.
 
== Географска распространетост ==
Зулу припаѓа на Југоисточната група на [[Банту]] банту-јазиците поточно на групата [[Нгунингуни]] групата. Јазикот есе зборуванзборува во [[Квазулу- Натал]] во која 81 % од населението зборуваат Зулу како мајчин јазик. Потоа се зборува во [[Мпумаланга]] со околу 26% и [[Гаутенг]] со околу 21%. Исто така е зборуван во некои други африкански држави, но со значителен процент во [[Лесото]] и [[Свазиленд]]. Јазиците [[Ндебеле]] (зборуван во [[Зимбабве]]), [[Сисвати]] или Свази и [[Нгуни]] јазикот (порано зборуван во [[Малави]]) се сродни јазици на Зулу и развиени од 19 век со миграција на Зулу население. Јазикот [[Коса]], доминантен во [[Зеленортска Република|Зеленортската Република]] е сличен со Зулу јазикот.
 
== Примери ==