Хера: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4.140 бајти ,  пред 10 години
Одбиени последните 2 промени во текстот (од Mythostailer) и вратена ревизијата 2161203 на Luckas-bot: Машинско преведуван т�
(Датум:26.12.2011.Опис:ја преправив грешката што сум ја направил.Видеотека:додадов слика со Зевс и Хера.)
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од Mythostailer) и вратена ревизијата 2161203 на Luckas-bot: Машинско преведуван т�)
| Mount =
| Roman_equivalent = [[Juno (mythology)|Juno]]
}}
 
'''Хера''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ἥρα''') била божица на бракот, на [[небото]небо]]то во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].Во повеќето митови е опишана како своеглава божица,односно кога ке и текнело ке пратела болест на луѓето во Хелада.Нејзиниот пандан во римската митологија била Јуно.
[[Податотека:hera-greek-goddess.jpg]]
Етимологија
 
Името на Хера, кралицата на боговите, признава различни меѓусебно се исклучуваат етимологија; Една можност е да се поврзе со Хора (ὥρα), сезона, и да го протолкува тоа како зрели за брак. Така почнува делот на Хера во грчката Религија Валтер Вуркет е. Во забелешка, тој евиденција други научници "аргументи" за значењето Љубовница како женски да Heros, Владико. "Џон Чедвик, на дечипхерот на линеарни Б, забелешки "," нејзиното име може да биде поврзан со hērōs, ἥρως "херој", но тоа не е им помогне, бидејќи премногу е етимолошки нејасни. AJ ван Винденксен, нуди "крава, heifer", која е согласка со заеднички епитетот Хера е βοώπις (boōpis, крава очи). е-РА се појавува во микенската Линеарна Б таблети.
 
Култот кон Хера
 
Хера можеби е првиот на кого посветен на Грците затворен покрив храм светилиште, во Самос околу 800 п.н.е.. Тоа беше заменет подоцна со Heraion, една од најголемите грчки храмови насекаде (грчки жртвеници беа пред храмови, под отворено небо). Имаше многу храмови изградени на овој сајт, така доказ е малку збунувачки и археолошки датуми се неизвесни. Ние знаеме дека храмот создадена од страна на Rhoecus скулптори и архитекти бил уништен помеѓу 570-60 п.н.е.. Ова беше заменет од страна на Polycratean храм 540-530 п.н.е.. Во еден од овие храмови гледаме шумата од 155 колони. Исто така, нема докази за плочки на овој храм укажува или на храмот никогаш не е завршена или дека храмот беше отворен кон небото.
Претходно светилишта, чија посветеност на Хера е помалку безбедна, беа на микенски тип наречен "куќа светилишта". [6] Самос ископувања откри вотивни придонеси, многу од нив крајот на 8 и 7 век п.н.е., кои покажуваат дека Хера на Самос не беше само локалните грчката божица на Егејска: Музејот има содржи фигури на богови и suppliants и други вотивни придонеси од Ерменија, Вавилон, Иран, Асирија, Египет, сведоштво за угледот кој оваа светилиште на Хера уживаа и на голем прилив на верници . Во споредба со оваа моќна божица, кој исто така поседува првите храм на Олимпија и две од големите петтиот и шестиот век храмови на Paestum, на termagant на Хомер и на митовите е "речиси ... стрип фигура", според Вуркет. [7 ]
 
{{Мит-никулец}}