Хера: Разлика помеѓу преработките

Одземени 183 бајти ,  пред 10 години
Датум:26.12.2011.Опис:ја преправив грешката што сум ја направил.Видеотека:додадов слика со Зевс и Хера.
(Данило Крстовски.Датум:26.12.2011.Опис:напишав за култот кон Хера,за нејзиното име од каде потекнува и што значи,нејзиниот пандан во римската)
(Датум:26.12.2011.Опис:ја преправив грешката што сум ја направил.Видеотека:додадов слика со Зевс и Хера.)
| Mount =
| Roman_equivalent = [[Juno (mythology)|Juno]]
}}]]то во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].
 
'''Хера''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ἥρα''') била божица на бракот, на [[небото]]] во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].Во повеќето митови е опишана како своеглава божица,односно кога ке и текнело ке пратела болест на луѓето во Хелада.Нејзиниот пандан во римската митологија била Јуно.
[[Податотека:hera-greek-goddess.jpg]]
 
Етимологија
 
7

уредувања