Разлика помеѓу преработките на „А1 телевизија“

Одземени 6 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
| 3gmobile serv 1 =
}}
 
 
 
'''А1 Телевизија''' е поранешен приватен [[електронски медиум]] во [[Република Македонија]]. Иако првите новинари биле дојдени главно од [[Македонско радио]], оваа телевизиска куќа создала свој кадар, кој се одликувал со препознатлив репортерски стил. Првиот сигнал го телевизијата го добила на [[20 јануари]] [[1993]] година, а национална концесија добила во [[2001]] година. А1 Телевизија пред нејзиното затварање била една од најгледаните телевизии во [[Република Македонија]].
 
 
По повеќе од 18 години најстарата, приватна телевизија престанала да емитува програма на [[30 јули]] [[2011]] год. поради одлука на АЕК ([[Агенција за електронски комуникации]]). Директорот на АЕК донел решение на кое се повикува по член 62 став 1 алинеја 4 од законот за радиодифузна дејност, бидејке компанијата А1- телевизија ДОООЕЛ- Скопје имала отворено стечајна постапка. Дел од македонските експерти сметале дека ова е пресметка на владејачката партија со А1 телевизија која известувала од опозициска страна. Сопственикот на А1 Телевизија и уште неколку негови соработници во исто време се во притвор поради основано сомнение за кривично дело, [[затајување на данок]].
 
Во јули [[2008]] година, во рамките на А1 телевизија била оформена и нова [[А2 телевизија]].
 
== Награди ==
 
* [[2000]] година - награда за објективно информирање 2000 за А1 Информативна програма од Здружението на новинарите на Македонија;
* [[2003]] година - Наградата за граѓанско општество и демократија за долгогодишен придонес. <ref>[http://www.predavatel.com/mk/n/tva1.htm Преземено од оваа веб страна]</ref>
 
=== Серии ===
 
* [[24 (ТВ серија)|24]] (24)
* [[Валкани секси пари (ТВ серија)|Валкани секси пари]] (Dirty Sexy Money)
35

уредувања