Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Christian-van-adrichom JERVSALEM-et-suburbia-eius detail-solomon-temple 1-1497x1000.jpg|мини|десно|300п|Скица на Храмот на Соломон]]
'''Соломоновиот храм''' ([[хебр.]] בית המקדש), исто така познат и како '''Првиот храм''', е според Танах, првиот еврејски храм во [[Ерусалим]]. Самиот храм ја изразува најголемата фокусна точка на [[јудеизам|јудизмотјудеизмот]]. Храмот бил завршен во текот на [[10 век п.н.е.]] и подоцна бил разрушен од страна на вавилонците во [[586 п.н.е.]] Потоа, храмот повторно бил изграден кој денес е познат како [[Вториот ерусалимски храм|Вториот храм]].
 
== Подготовка ==
Според [[Библија|Библијата]], Храмот на Соломон бил пљачкан неколку пати во текот на времето:
 
* Од египетскиот [[фараон]] [[Сисак]] (или [[Шишак]])
* Од јудеискиотјудејскиот цар [[Јоас]]
* Од јудеискиотјудејскиот цар [[Ахаз]]
* Од јудеискиотјудејскиот цар [[Езекија]],
* Од цар [[Навуходоносор II]], кој прво го опљачкалограбил а потоа го разрушил
 
[[Категорија:Храмови во Ерусалим]]