Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Одземени 62 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Храмот на Соломон преместена како Соломонов храм преку пренасочување)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Christian-van-adrichom JERVSALEM-et-suburbia-eius detail-solomon-temple 1-1497x1000.jpg|мини|десно|300п|Скица на Храмот на Соломон]]
'''ХрамотСоломоновиот на Соломотхрам''' (на ''иврит'':[[хебр.]] בית המקדש), исто така познат и како '''Првиот храм''', е според Танах, првиот евреискиеврејски храм во [[Ерусалим]]. Самиот храм ја изразува најголемата фокусна точка на [[јудеизам|јудизмот]]. Храмот бил завршен во текот на [[10 век п.н.е.]] и подоцна бил разрушен од страна на вавилонците во [[586 година п.н.е.]] Потоа, храмот повторно бил изграден кој денес е познат како [[Вториот ерусалимски храм|Вториот храм]].
 
== Подготовка ==
== Градба ==
Според митот, подготовката и започнувањето на изградбата на храмот траела дури три години. Веќе на почетокот на четвртата година од царувањето на [[Соломон]], се започнало со изградбата на храмот и тоа под раководство на феникијците. Од тука е сосема јасно дека самиот храм бил изграден и во феникиски дух. Давид на својот син му оставил доволно злато и сребро со кои да се изгради храмот. Според [[Библија|Библијата]] станува збор за 100, 000 таланти (3,0003000 тона) злато и 1, 000, 000 таланти (30, 000 тона) сребро. [[Библија|Библијата]]разкажува за тоа колку голем број работници и занаетчии е било потребно за да се изгради храмот. Некои од нив не се биле евреиЕвреи, туку робови.
Огромни камења, доставени од кариерите под градот биле постепено поставени врз масивните ѕидови, едни врз сè додека целиот објект не биде завршен. Се кажува дека зградате била со димензии: должина 27 метри, ширина 9 метри, висина14 метри.