Разлика помеѓу преработките на „Иван Иванович Шишкин“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:Brodskizabel.jpg|thumb|300px|left|''Бродски забел'', И.И. Шишкин, 1898 год.]]
 
Некеое време Шишкин живеел и работел во [[Швајцарија]] и [[Германија]]. При неговото враќање во Санкт Петербург, станува член на ПатничкиотДружината кружокна подвижни уметнички изложби и на Друштвото на руски [[Акварел|акварелисти]]. Исто така учестувал и на [[изложба|изложби]] при Академијата на уметностите, Серуската изложба во [[Москва]] (1882), [[Нижни Новгород]] (1896), и на [[Светска изложба|Светската изложба]] во ([[Париз]], 1867 и 1878 и [[Виена]], 1873). Шишкиновиот метод на сликање е засован на аналитички проучувања на [[природа|природата]]. Тој се прославил со своите [[шума|шумски]] пејзажи, но исто така бил и инзвонреден [[Техничко цртање|технички цртач]] и [[Графика|графичар]].
 
[[Категорија:Ликовна уметност|Шишкин, Иван]]