Хидросфера: Разлика помеѓу преработките

Одземени 140 бајти ,  пред 14 години
Откажано уредување 223144 (автор: 62.162.141.2 | Разговор)
(Откажано уредување 223144 (автор: 62.162.141.2 | Разговор))
Хидросферата е поделена на ''океански (морски) води'', ''копнени води'' и ''води во атмосферата''. Копнени води се езерата, реките, мочуриштата, постојано ладните води на високите [[Планина|планини]] и во поларните области, како и подземните води. За разлика од нив, океаните и морињата се поврзани меѓусебно и сочинуваат единствена водна целина - [[Светско Море]]. Во Светското Море влегуваат четири океани и 56 мориња со различна големина. Водата во вид на [[водена пареа]], ситни капки и ледени честици, се наоѓа и во атмосферата. Тоа е т.н. ''атмосферска вода'', која преку [[дожд]]от и снегот паѓа на површината на Земјата.
 
 
== hidrosfera[[Медија:--[[Special:Contributions/62.162.141.2|62.162.141.2]] 17:28, 22 ноември 2007 (UTC)Пример.mp3]] ==
== Надворешни врски ==
*[http://capp.water.usgs.gov/GIP/gw_gip/index.html Копнена вода - USGS]