Разлика помеѓу преработките на „Меркосур“

Додадени 222 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Меркосур или Меркосул, на Шпански Mercado Común del Sur или на Англиски: Southern Common Market) е регионален ...)
 
'''Меркосур''' или '''Меркосул,''' (на [[Шпанскишпански]]: Mercado Común del Sur или на [[Англискианглиски]]: Southern Common Market) е регионален трговски договор помеѓу [[Бразил]], [[Аргентина]], [[Уругвај]] и [[Парагвај]], формиран во [[1991]] со договорот од Asunción[[Асунсион]], кој подоцна претрпува амандмани во [[1994]] и станува Договорот од [[Оуро Прето]]. Целта на овој договор е да промовира слободна и константна размена на добра, луѓе и пари.
 
Почетоците на Меркосур можат да се лоцираат во [[1985]] година кога Претседателитепретседателите на [[Аргентина]] и [[Бразил]], ја потпишуваат програмата за економска соработка помеѓу Бразил и Аргентина.
 
Во моментов [[Боливија]], [[Чиле]], [[Колумбија]], [[Еквадор]] и [[Перу]] имаат статус на придружни членки. [[Венецуела]] го потпиша пристапниот договор во Јуни 2006, но пред да стане полноправна членка, влезо мора да биде ратификуван од парламентите на [[Парагвај]] и Бразил.
 
==Имплементација==
Многумина од жителите на [[Јужноафриканска република|Јужна африкаАфрика]] гледаат на овој договор како шанса за комбинирање на ресурсите и баланс на активностите на останатите светски економски веле силивелесили, особено [[Соединетите Американски Држави]] и [[Европската Унија]]. Организацијата исто така му контрира на договорот[[Договор за слободна трговија помеѓу америкитеАмериките|Договорот (Freeза Tradeслободна Areaтрговија ofпомеѓу the Americas)Америките]], меѓутоа повеќе од половината од членките на Меркосур го имаат одбиено овој договор, на самитот на Америките во 2005. Сепак со развојот на унијата на јужно амерички-американски држави велат дека нејзините земји членки не се против договоро како таков, туку против доминантната улога на САД во овој договор.
 
Развојот на Меркосур беше значително ослабен со колапсот на Аргентинската економија во 2001 и заради константните конфликти помеѓу останатите земји членки на организацијата. Слободното движење на луѓе и добра е често мета на контраверзни случки, како што на пример унилатерално Аргентина наплаќа по 5 пезоси за луѓето да транзитираат низ нејзината територија.
 
Во Декември 2004, со потпишувањето на договорот на [[Андиска заедница|Андиската заедница]] за Трговија, Овојовој блок односно заедница е составен од 263 милиони луѓе кои во комбинација даваат [[Бруто Домашендомашен Производпроизвод]] од повеќе од 2.42 трилиони долари секоја година мерено според [[Светска Банка|Светската Банка]]. Со ова Меркусор станува петта најголема економска сила во светот.
 
==Договори со останати страни==
 
Во последно време со новите договори за соработка со Меркосур, [[Андиската Заедница]] доби и нови придружни членки, како што се Аргентина, Бразил, Парагвај и Уругвај. Овие четричетири членки на Меркосур добија придружно членство во Андискиот совет на министри за надворешни работи. Овој потег го присили Меркосур, да им даде веднаш членство на сите земји членки на Андиската заедница, по принципот на Економска комплементарност.
 
Во 2005 Колумбискиот претседател [[Алваро Урибе]], го потпиша законот со кој се ратификува соработката со Меркосур, и им дава на колумбиските продукти пристап до пазар од 230 милиони луѓе.
 
Во [[2005]] Колумбискиотколумбискиот претседател [[Алваро Урибе]], го потпиша законот со кој се ратификува соработката со Меркосур, и им дава на колумбиските продукти пристап до пазар од 230 милиони луѓе.
[[Kaтегорија:Економија]]
 
[[Категорија:Трговски блокови]]
 
[[an:Mercosur]]
6.293

уредувања