Фил: Разлика помеѓу преработките

Додадени 112 бајти ,  пред 11 година
с
ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Дополнување)
с (ситна поправка)
[[Податотека:Farshirovannyi peretz.jpg|мини|десно|300п|[[Полнети пиперки]].]]
'''Фил''' или '''полнење''' во [[кулинарство]]то означува смеса од зеленчук, овошје или други прехранбени производи со кои се полнат различни [[деликатес]]и. Во [[Македонски јазик|македонскиот јазик]] постои и поимот '''зајре''' кој обично се користи за филот со кој се полнат различни [[Кифла|кифли]] и слични производи на база на [[тесто]]. Можат да бидат полнети многу видови на храни, како [[месо]], зеленчук, [[Јајце|јајца]] и овошје.