Разлика помеѓу преработките на „Пиринејски Полуостров“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|ethnic groups = [[Андорци]], [[Гибралтарци]], [[Португалци]], [[Шпанци]]
}}
'''Пиринејскиот Полуостров''', или '''Иберија (Ибериски Полуостров)''' ([[шпан.]] ''Península Ibérica'' и [[португалски јазик|пор.]] ''Península Ibérica'') е сместен на крајниот југозападен дел од [[Европа]]. На југ и на исток излегува на [[Средоземно Море|Средоземното мореМоре]], а на север и запад на [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]]. Пиринеите го формираат североисточниот дел од [[полуостровот]], поврзувајќи го со остатокот од Европа. Кај [[Гибралтар]] на југ, Пиринејскиот Полуостров се приближува до [[Африка]].
 
Плуостровот го добил името од планинскиот венец [[Пиринеи]] што се протегаат ни него. Другото име „Ибериски Полуостров“ води потекло од стариот народ [[Ибери]] кој живеел на полуостровот во [[антика]]та.
 
== Држави и територии ==