Разлика помеѓу преработките на „Пиринејски Полуостров“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија Полуостров
'''Пиринејскиот Полуостров''', или '''Иберија (Ибериски Полуостров)''', е лоциран на крајниот југозападен дел од [[Европа]]. На југ и на исток излегува на [[Средоземно Море|Средоземното море]], а на север и запад на [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]]. Пиринеите го формираат североисточниот дел од [[полуостровот]], поврзувајќи го со остатокот од Европа. Кај [[Гибралтар]] на југ, Пиринејскиот Полуостров се приближува до [[Африка]].
|name =
|local name = {{расклопен список|framestyle=border:none; padding:0;|title='''<center><big>Пиринејски Полуостров&nbsp;&nbsp;</big></center>'''
|1 = <center>{{lang|an|''Peninsula Iberica''}} {{an}}</center>
|2 = <center>{{lang|ast|''Península Ibérica''}} {{ast}}</center>
|3 = <center>{{lang|eu|''Iberiar Penintsula''}} {{eu}}</center>
|4 = <center>{{lang|ca|''Península Ibèrica''}} {{ca}}</center>
|5 = <center>{{lang|en|''Iberian Peninsula''}} {{en}}</center>
|6 = <center>{{lang|fr|''Peninsule Iberique''}} {{fr}}</center>
|7 = <center>{{lang|ga|''Península Ibérica''}} {{gl}}</center>
|8 = <center>{{lang|mwl|''Península Ibérica''}} {{mwl}}</center>
|9 = <center>{{lang|oc|''Peninsula Iberica''}} {{oc}}</center>
|10 = <center>{{lang|pt|''Península Ibérica''}} {{pt}}</center>
|11 = <center>{{lang|es|''Península Ibérica''}} {{es}}</center>}}
|image name = España y Portugal.jpg
|image caption = Сателитска слика на Пиринејскиот Полуостров.
|image alt = Карта на Пиринејскиот Полуостров и неговата местоположба во Европа.
|locator map = Iberian map europe.svg
|location = [[Западна Европа]]
|coordinates = {{Coord|43|N|4|W|scale:10000000}}
|area_km2 = 581471.1
|highest mount = [[Муласен]]
|elevation_m = 3478
|Country heading = Суверени држави и зависни територии
|country = [[Андора]]
|country largest city = [[Андора ла Велја]]
|country 1 = [[Гибралтар]]
|country 1 largest city = [[Гибралтар]]
|country 2 = [[Португалија]]
|country 2 largest city = [[Лисабон]]
|country 3 = [[Шпанија]]
|country 3 largest city = [[Мадрид]]
|country 4 = [[Алта Сердања]] ([[Франција]])
|country 4 largest city = [[Фон-Роме-Одејо-Вија]]
|density_km2 =
|demonym = пиринејски
|population = ~53&nbsp;милиони
|ethnic groups = [[Андорци]], [[Гибралтарци]], [[Португалци]], [[Шпанци]]
}}
'''Пиринејскиот Полуостров''', или '''Иберија (Ибериски Полуостров)''', ([[шпан.]] ''Península Ibérica'' и [[португалски јазик|пор.]] ''Península Ibérica'') е лоцирансместен на крајниот југозападен дел од [[Европа]]. На југ и на исток излегува на [[Средоземно Море|Средоземното море]], а на север и запад на [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]]. Пиринеите го формираат североисточниот дел од [[полуостровот]], поврзувајќи го со остатокот од Европа. Кај [[Гибралтар]] на југ, Пиринејскиот Полуостров се приближува до [[Африка]].
 
== Држави и територии ==
 
== Историја ==
Во [[711]] година [[маври|маварската]] [[умајади|умајадска]] војска од Северна Африка направила инвазија на [[Визиготи|Визиготскавизиготска]] [[Христијанска]] [[Шпанија]]. Под водство на нивниот водач [[Тарик ибн-Зијад]], тие влегле преку [[Гибралтар]] на [[30 Април]], [[711 година]], и го потчиниле поголемиот дел од Пиринејскиот Полуостров под исламска власт цели осум години. Ал-Андалус ([[Арапски]]: الإندلوس) е Арапското име на Пиринејскиот Полуостров дадено од [[Муслимани|Муслиманските]] освојувачи.
 
Во [[средновековието]], полуостровот бил дом на повеќе мали државички. Како и да е, овие држави се зголемувале на сметка на други, се до завршувањето на [[Наполеонските војни]] (вклучувајќи ја и [[Шпанска војна за независност|Полуостровската војна]]) во [[1815]]. Тогаш бил создаден тоа што денес е и современиот Пиринејски Полуостров, кој се состои од [[Шпанија]], [[Португалија]] (без островите [[Сеута]] и [[Мелилја]]), територијата [[Гибралтар]] и [[Андора]].
 
== Поврзано==
[[Категорија:Пиринејски Полуостров]]
{{рв|Iberian Peninsula}}
* [[Пиринеи]]
* [[Ибери]]
 
[[Категорија:Пиринејски Полуостров| ]]
[[Категорија:Јужна Европа]]
[[Категорија:Полуострови во Европа]]