Разлика помеѓу преработките на „Пиринејски Полуостров“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Во [[711]] година [[Мури|Мурска]] [[Умајадска]] војска од Северна Африка направила инвазија на [[Визиготи|Визиготска]] [[Христијанска]] [[Шпанија]]. Под водство на нивниот водач [[Тарик ибн-Зијад]], тие влегле преку [[Гибралтар]] на [[30 Април]], [[711 година]], и го потчиниле поголемиот дел од Пиринејскиот Полуостров под исламска власт цели осум години. Ал-Андалус ([[Арапски]]: الإندلوس) е Арапското име на Пиринејскиот Полуостров дадено од [[Муслимани|Муслиманските]] освојувачи.
 
Во [[средновековието]], полуостровот бил дом на повеќе мали државички. Како и да е, овие држави се зголемувале на сметка на други, се до завршувањето на [[Наполеонските војни]] (вклучувајќи ја и [[Шпанска војна за независност|Полуостровската војна]]) во [[1815]]. Тогаш бил создаден тоа што денес е и современиот Пиринејски Полуостров, кој се состои од [[Шпанија]], [[Португалија]] (без островите [[Сеута]] и [[МелилаМелилја]]), територијата [[Гибралтар]] и [[Андора]].
 
[[Категорија:Пиринејски Полуостров]]