Разлика помеѓу преработките на „Пиринејски Полуостров“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Додава: lad:Peninsola Iberika)
с
'''Пиринејскиот полуостровПолуостров''', или '''Иберија (Ибериски полуостровПолуостров)''', е лоциран на крајниот југозападен дел од [[Европа]]. На југ и на исток излегува на [[Средоземно Море|Средоземното море]], а на север и запад на [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]]. Пиринеите го формираат североисточниот дел од [[полуостровот]], поврзувајќи го со остатокот од Европа. Кај [[Гибралтар]] на југ, Пиринејскиот Полуостров се приближува до [[Африка]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Пиринејскиот полуостров''', или '''Иберија (Ибериски полуостров)''', е лоциран на крајниот југозападен дел од [[Европа]]. На југ и на исток излегува на [[Средоземно Море|Средоземното море]], а на север и запад на [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]]. Пиринеите го формираат североисточниот дел од [[полуостровот]], поврзувајќи го со остатокот од Европа. Кај [[Гибралтар]] на југ, Пиринејскиот Полуостров се приближува до [[Африка]].
 
== Држави и територии ==
* [[Шпанија]], окупиразазема најголем дел од Иберија
* [[Португалија]], го зазема западниот дел
* [[Андора]], мала минорна државичка која се граничи со Франција и Шпанија
* [[Гибралтар]], Британскабританска територија која се наоѓа во најјужниот дел
 
== Јазици ==
* [[Португалија]]
** [[Португалски]]
** [[Мирандиски]] (официјално признатпризнаен)
* [[Шпанија]]
** [[Баскиски]]
** [[Каталонски]] (нарекуван [[Валенсиски]] во областа Валенсија)
** [[Галициски]]
** [[Астурски]] (официјално признатпризнаен)
** [[Окитански]] (локалните жители го нарекуваат [[Арански]], официјално признатпризнаен)
 
== Пред-РимскиПредримски јазици ==
На Иберискиот Полуостров пред римското владеење се говореле следиве јазици:
Следниве јазици биле говорени на Иберискиот Полуостров пред римската окупација:
 
* [[Луситански]]
 
== Историја ==
Во [[711]] година [[Мури|Мурска]] [[Умајадска]] војска од Северна Африка направила инвазија на [[Визиготи|Визиготска]] [[Христијанска]] [[Шпанија]]. Под водство на нивниот водач [[Тарик ибн-Зијад]], тие влегле преку [[Гибралтар]] на [[30 Април]], [[711 година]], и го потчиниле поголемиот дел од Пиринејскиот Полуостров под Исламскаисламска власт цели осум години. Ал-Андалус ([[Арапски]]: الإندلوس) е Арапското име на Пиринејскиот Полуостров дадено од [[Муслимани|Муслиманските]] освојувачи.
 
Во [[средновековието]], полуостровот бил дом на повеќе мали државички. Како и да е, овие држави се зголемувале на сметка на други, се до завршувањето на [[Наполеонските војни]] (вклучувајќи ја и [[Шпанска војна за независност|Полуостровската војна]]) во [[1815]]. Тогаш бил создаден тоа што денес е и современиот ИберискиПиринејски Полуостров, кој се состои од [[Шпанија]], [[Португалија]] (без островите [[Сеута]] и [[Мелила]]), територијата [[Гибралтар]] и [[Андора]].
 
[[Категорија:Пиринејски Полуостров]]