Разлика помеѓу преработките на „Нефтида“

Додадени 18 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додаје: hu:Nepthüsz
с (Бот Додаје: hu:Nepthüsz)
Покрај тоа што била сопруга на Сет, таа и била лојална на сестраси Изида и и помогнала да го собере расфрланите делови од Озирис (откако Сет ги распарчал); исто така и помогнала во повторното оживување на мртвиот бог [[Озирис]]. На тој начин таа станала поврзана со мртвите т.е. нивен пријател. Нефтида нудела водство на новопочинатиот и утеха за неговата фамилија.
Таа била прикажана како жена со хиероглифите од нејзино име (кошница и куќа - еден врз друг) поставени на главата, иако понекогаш имала крилја или форма на птица (јастреб); со што се укажувало дека е соларно божество, како и божество на мртвите. Во подоцнежен период станала мајка на [[Анубис]] (богот на мртвите) а како татко се јавува Озирис.
 
[[br:Neftis]]
[[bg:Нефтида]]
[[br:Neftis]]
[[ca:Nephthys]]
[[da:Nephthys]]
[[en:Nephthys]]
[[es:Neftis]]
[[fi:Neftys]]
[[fr:Nephtys]]
[[he:נפתיס]]
[[hi:नेफ़्थिस]]
[[hu:Nepthüsz]]
[[it:Nefti]]
[[ja:ネフティス]]
[[lt:Neftidė]]
[[nl:Nephthys]]
[[ja:ネフティス]]
[[no:Nefthys]]
[[pl:Neftyda]]
[[pt:Néftis]]
[[ro:Nephthys]]
[[ru:Нефтида]]
[[simple:Nephthys]]
[[fi:Neftys]]
[[sv:Neftys]]
[[tr:Nephthys]]
[[zh:奈芙蒂斯]]
[[ru:Нефтида]]
4.699

уредувања