Разлика помеѓу преработките на „Пријам“

Додадени 735 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Пријам (грчки:Πρίαμος) бил крал на Троја.Пријам бил крал за време на Тројанската вој...)
 
[[File:Amphora death Priam Louvre F222.jpg|thumb|Пријам е убиен од страна [[Неоптелем]], детал од античко грне, 520–510 година п.н.е.]]
Пријам (грчки:Πρίαμος) бил крал на Троја.Пријам бил крал за време на Тројанската војна.
 
'''Пријам''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Πρίαμος'') бил крал на [[Троја]]. Пријам бил [[крал]] за време на [[Тројанската војна]].
Тројанската војна
 
== Тројанска војна ==
Тројанската војна започнала поради грабнувањето на спартанската кралица Елена од страна на Париз.Спарта не нападнала поради Елена туку поради богатството(златото) што го имало во Троја.Негови деца се:Хектор,Париз,Диофоб и Касандра.Во Хомеровата Илијада тој е претставен како многу мудар(паметен) крал.Хектор(неговиот син) е претставен како многу силен,храбар,мудар воин.Париз е претставен како кукавица,но тој го направил убиството на векот,убивајки го Ахилеј(Ахил).Некои велат дека го погодил Ахил со отровна стрела во петата со помош на Аполон.Според друг мит тој бил одличен стрелец најпрецизен во редовите на Тројанските редови.
 
[[Податотека:priam1-4111.jpg]]
Тројанската војна започнала поради грабнувањето на спартанската кралица [[Елена Тројанска|Елена]] од страна на Париз[[Парис (митологија)|Парис]]. Спарта не нападнала поради Елена туку поради богатството (златото[[злато]]то) што го имало во [[Троја]].Негови Пријам имал многу деца меѓу кои најпознати се: [[Хектор]],Париз Парис, [[Диофоб]], и[[Касандра (митологија)|Касандра]] и други. Во Хомеровата [[Илијада]] тој е претставен како многу мудар (паметен) крал. Хектор (неговиот син) е претставен како многу силен, храбар, мудар воин. Париз е претставен како кукавица, но тој го направил убиството на векот, убивајки го Ахилеј ([[Ахил]]). Некои велат дека го погодил Ахил со отровна стрела во петата со помош на [[Аполон]]. Според друг мит тој бил одличен стрелец најпрецизен во редовите на Тројанските редови.
 
{{Грчка митологија-никулец}}
 
[[Категорија:Грчка митологија]]
[[Категорија:Тројанци]]
[[Категорија:Митолошки кралеви]]
[[Категорија:Луѓе од Тројанската војна ]]
 
[[en:Priam]]