Разлика помеѓу преработките на „Дијалектика“

Додадени 409 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
'''Дијалектика''' е [[наука]] за општите закони на движењето и развитокот на [[природа]]та, на општеството и на човековото мислење. Дијалектиката ги разгледува природните појави во вечното движење и менување, а развојот на природата го гледа како резултат на заемното дејствување на противставените сили во самата природа. Всушност, дијалектиката е [[вештина]] на наоѓање на [[вистина]]та со откривање на противречностите.
{{никулец}}
Карл Маркс користејки ја дијалектиката анализирајки го правото дошол до заклучок дека правото е еманација на вољата на владеачката класа.Тој тврди дека општеството е во постојана борба меѓу владеачката и владеаната класа.
 
[[Категорија:Наука]]
[[Категорија:Философија]]
Анонимен корисник