Разлика помеѓу преработките на „Антички олимписки игри“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(обновување)
 
==Македонија==
За античкиот македонски врховен [[бог]] [[Диос]] македонскиот крал [[АрехлајАрхелај I]] го изградил храмот во [[Дион]] (во подонжјето на [[Олимп]]). Тука ги организирал ''македонските Олимписки игри'' кои биле пандан на хеленските.
 
{{никулец}}
156

уредувања