Разлика помеѓу преработките на „Бугарија“

нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: ta:பல்காரியா)
'''Бугарија''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''България'') или официјално '''Република Бугарија''' (''Република България'') е држава во југоисточна [[Европа]], која излегува на [[Црно Море]] на исток, со [[Република Грција]] и [[Република Турција]] граничи на југ, со [[Република Србија]], [[Република Македонија]] на запад, и со [[Романија]] на север. Северната граница, главно е по должината на реката [[Дунав]], при што источниот дел на границата ја завзема [[Добруџа]]. Бугарија зазема површина од 110.911,5 квадратни километри.
 
Бугарски земји биле населени од неолитот. Првата цивилизација да ги напушти трајни траги во бугарската историја беше таа на [[Тракијци]]те. Тие биле асимилирани од Римјаните, а подоцна од страна на [[Словени]]те во 6 век. Околу 670, прабугарски орди пристигнаа на Балканскиот Полуостров и го основали [[Првото бугарско царство]], признато од [[Византија]] во 681 година. Бугарската држава стана културниот центар за сите Словени во текот на средниот век се до падот на [[Второто бугарско царство]] под османлиска власт во 1396. Во 1878 година на Руско-турската војна резултираше со основање на Трето бугарско царство. Таа стана комунистичка народна република и сојузник на [[Советскиот Сојуз]] во 1946 година. Колапсот на Источниот блок во 1989 година донесе демократски промени во Бугарија и резултираше со нејзиното членство во [[Европската унија]] во 2007 година.
[[Главен град]] на Бугарија е [[Софија]], кој има околу 1.270.284 жители. Други поголеми градови се: [[Пловдив]] (331.796), [[Варна]] (330.486), [[Бургас]] (197.301), [[Русе]] (146.609), [[Стара Загора]] (136.363), [[Плевен]] (106.011) и други.<ref>[http://grao.bg/tn-izb.html Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - 03.08.2007]</ref>. Бугарија е членка на повеќе меѓународни организации, меѓу кои и во [[НАТО]], [[Светска трговска организација|Светската трговска организација]] и на [[Европска Унија|Европската Унија]].
 
[[Главен град]] на Бугарија е [[Софија]], кој има околу 1.270290.284000 жители. Други поголеми градови се: [[Пловдив]] (331.796), [[Варна]] (330.486), и [[Бургас]] (197.301), [[Русе]] (146.609), [[Стара Загора]] (136.363), [[Плевен]] (106.011) и други.<ref>[http://grao.bg/tn-izb.html Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - 03.08.2007]</ref>. Бугарија е членка на повеќе меѓународни организации, меѓу кои и во [[НАТО]], [[Светска трговска организација|Светската трговска организација]] и на [[Европска Унија|Европската Унија]].
 
{|
129

уредувања