Разлика помеѓу преработките на „Алфред Адлер“

Додадени 792 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: ro:Alfred Adler)
{{Биографија инфо
[[Image:adlersm.jpg|right|thumb|150px| Алфред Адлер]]
| име = Алфред Адлер<br>''Alfred Adler''
'''Алфред Адлер''' [[(7 февруари, 1870 – 28 мај, 1937)]] австриски [[лекар]] кој дал голем придонес во развојот на психологијата преку неговиот теориски [[систем]] наречен ''[[индивидуална психологија]].''
| портрет = Alfred Adler.png
| px = 150px
| опис = ''Алфред Адлер''
| родено-име =
| роден-дата = [[7 февруари]] [[1870]]
| роден-место = [[Рудолфсхајм]], [[Австрија]]
| починал-дата = [[28 мај]] [[1937]]
| починал-место = [[Абердин]], [[Шкотска]]
| починал-причина = [[Срцев удар]]
| познат = за [[индивидуална психологија]]
| занимање = [[Психијатрија|Психијатар]]
| сопружник = Раиса Епштајн
| родители =
| деца =
}}
'''Алфред Адлер''' ([[(7 февруари,]] [[1870]][[28 мај,]] [[1937)]]) австриски [[лекар]] кој дал голем придонес во развојот на психологијата преку неговиот теориски [[систем]] наречен ''[[индивидуална психологија]].''
 
Адлер е роден во [[Виена]] како трето дете, втор син, во семејство на татко евреин – трговец со жито и неговата жена. Како дете Адлер развил [[рахитис]] што го попречувало да прооди се до неговата четврта година. На петгодишна возраст се разболел од [[пневмонија]] и за влакно и избегал на смртта. На оваа возраст веќе кажувал дека сака да биде лекар.