Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: thumb|лево|250px|Прататковината на Словените. '''Венеди''', или '''Венети''' се едно о...)
 
[[Слика:Pratatkovina.PNG|thumb|лево|250px|Прататковината на Словените.]]
 
'''Венеди''', или '''Венети''' се едно од трите словенски племенски групи образувани во VIIV век, во словенската прататковина која се наоѓала источно и северно од [[Карпати]]те, до реките [[Висла]] и [[Дњепар]].
 
Венедите биле оние [[Словени]] кои го населувале западниот дел од нивната татковина,додека пак [[Анти]]те биле населени на источниот, а [[Склавини]]те на јужниот дел.
1.269

уредувања