Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
'''Глигор Поповски''' е македонски писател за деца, поет, раскажувач, романсиер, писател за деца и преведувач. Роден е на [[1 април]] [[1928]] година во с. [[Будинарци]], [[Берово|Беровско]]. Завршил [[Учителска школа (Скопје)|Учителска школа во Скопје]]. Работел како новинар во „Пионерски весник“, во книгоиздателството „Детска радост“, ги уредувал списанијата Титов пионер, Другарче, Развигор и Росица. Бил главен уредник на издавачката дејност во „Детска радост“. Починал на [[14 мај]], [[2007]]година, во Скопје.
 
 
Анонимен корисник