Разлика помеѓу преработките на „Солидарност (синдикат)“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: десно|400п '''Солидарност''' (полски: Solidarność, цело име: '''Независе...)
 
[[Слика:Astilleros de Gdansk.jpg|десно|400п]]
 
'''Солидарност''' (полски: Solidarność, цело име: '''Независен самостоен синдикат "Солидарност"''' — ''Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"'') е [[Полска|полски]] [[синдикат]] основан уво септември 1980. годинегодина уво [[Гдањск]], предводен од [[Лех Валенса]].
 
Солидарност е првиот синдикат кој не бил под контрола на комунистичката партија во државите на [[Варшавски пакт|Варшавсиот пакт]]. Во осумдесеттите години на XX век бил основан како широко антибирократско општествено движење. Влада се обидувала да го уништи синдикатот во текот на [[вонредна состојба|ванредната состојба]] на почетокот на осумдесеттите, во годините на репресија, но на крајот морале да преговараат со него. Дебатата помеѓу владата и опозицијата предводена од Солидарност довела до полу-слободните избори во 1989 година. Во декември 1990 година Валенса е избран за претседател на Полска.
432

уредувања