Разлика помеѓу преработките на „Нефтида“

Додадени 6 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[[Image:Nephthys N4051 mp3h8832.jpg|thumb|NephthysНефтида]]
'''Нефтида''' припаѓа на [[Енеадата]] од Хелиополис. Таа била ќерка на [[Нут]] и [[Геб]]; сестра на [[Озирис]], [[Сет]] и [[Изида]]; жена на Сет; мајка на [[Анубис]].
 
46

уредувања