Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.248 бајти ,  пред 10 години
понови податоци
[проверена преработка][проверена преработка]
с (minus {{Spoken Wikipedia|Dennis Ritchie.ogg|June 17, 2006}}, it is on English)
(понови податоци)
| birth_date = {{роден на|9|септември|1941}}
| birth_place = [[Бронксвил, Њујорк]], САД
| death_date = {{death date and age|2011|10|812|1941|9|9}}
| death_place = [[Њуџерси]], САД
| residence =
| doctoral_students =
| known_for = [[ALTRAN]]<br>[[B (програмски јазик)|B]]<br>[[BCPL]]<br>[[C (програмски јазик)|C]]<br>[[Multics]]<br>[[UNIX]]
| prizes = [[Тјурингова награда]]<br>[[НационалнаНационален медалјамедал за технологија]]
| footnotes =
}}
'''Денис Ричи''' ({{lang-en|Dennis MacAlistair Ritchie}}; [[9 септември]] [[1941]] — [[812 октомври]] [[2011]]) бил научник во полето на компјутерските науки познат по својот придонес во развојот на прграмскитепрограмските јазици [[ALTRAN]], [[B (програмски јазик)|B]], [[BCPL]] и [[C (програмски језик)|C]], како и [[Multics]] и [[UNIX]]. Добитник е на [[Тјурингова награда|Тјуринговата награда]] 1983 година и [[НационалнаНационалen медалјамедал за технологија|НационалнатаНационалen медалјамедал за технологија]] 1998 godina. Бил шеф на отсекот за истражување на системски софтвер во „[[Lucent Technologies]]“.
 
Роден е во [[Бронксвил]], [[Њујорк]]. Дипломирал физика и применета математика на [[Харвард]]. Почнал да работи 1967 во компјутерскиот истражувачки центар на [[Bell Labs]].
== C и UNIX ==
 
Ричи е познат као творец на програмскиот језикјазик [[C (програмски језик)|C]], еден од клучните програмери во развојот на UNIX оперативниот систем и коавтор на книгата „Програмски јазик C“, општо позната како „K&R“ (според иницијалите на авторите [[Брајан Керниген|Керниген]] и Ричи).
 
Неговиот изум C и неговата улога во развојот на UNIX заедно со [[Кен Томпсон]], го вброиле во редот на еден од најзначајните пионери на компјутерските науки. Програмскиот јазик C денес е многу употребуван во развојот на апликации и оперативни системи, неговото влијание е видливо и во современите програмски јазици како што се [[C++]], [[Java]] и [[C#]]. Неговата работа на [[UNIX]] исто така има големо влијание во поставувањето на основите и принципите врз кои се засноваат денешните компјутери. Популарниот оперативен систем [[Linux]] и неговите алатки се во голема мера резултат на работата на Ричи, а оперативниот систем [[Microsoft Windows]] има соодветни алатки и компајлери за C.
=== Медалја на IEEE Richard W. Hamming===
 
1990 година Ричи и Томпсон јаго добиле медалјатамедалот [[IEEE Richard W. Hamming Medal|IEEE Richard W. Hamming]] од [[Institute of Electrical and Electronics Engineers|IEEE]], "за пронаоѓањето на оперативниот систем UNIX и програмскиот јазик C".<ref>{{cite web|url=http://www.ieee.org/documents/hamming_rl.pdf |title=IEEE Richard W. Hamming Medal Recipients {{en}}|publisher=[[IEEE]] |accessdate={{Start date|2011|5|29}}}}</ref>
 
=== НационалнаНационален медалјамедал за технологија ===
 
1999 година Ричи и Томпсон јаго добиле [[НационалнаНационалниот медалјамедал за технологија|НационалнатаНационалниот медалјамедал за технологија]] за 1998 година, ''за копронаоѓањето на UNIX оперативниот систем и програмскиот јазик C кои довеле до голем напредок во хардверот, софтверот и мрежните системи што пак предизвикало голем напредок и ја стимулирале целокупната индустрија а со тоа и ја зголемиле предноста на америка во областа на информатиката во однос на останатите.''<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1998/december/9/1.html Ричи и Томпсон ја добиваат НационалнатаНационалниот медалјамедал за технологија] {{en}}</ref>
<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1999/april/28/1.html Ричи и Томпсон ја добија НационалнатаНационалниот медалјамедал за технологија од претседаелотпретседателот Бил Клинтон] {{en}}</ref>
 
=== Награда во Јапонија===
2011 година Ричи заедно со Томпсон ја добиле Јапонската награда за информации и комуникации за нивната пионерска работа во развојот на опративниот систем UNIX.<ref>Evangelista, Benny, [http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2011/01/24/BUTI1HDJSA.DTL#ixzz1C5LtXdf3 "Кен Томпсон, Денис Ричи ја добија Јапонската награда"], ''San Francisco Chronicle'', {{en}}, January 25, 2011</ref>
 
== НадимоциПрекар ==
 
Денис Ричи е познат и како „'''dmr'''“ (неговата е-поштенска адреса во Bell Labs) во разни usnet newsgroups (како што е comp.lang.c групата).
 
== Пензионирање ==
 
Во 2007, Ричи се пензионирал од неговото работно место како шеф во одделот за истражување на системски софтвер во [[Lucent Technologies]].
 
== Смрт и наследство ==
 
Ричи бил пронајден мртов на 12 октомври 2011, на возраст од 70 години во неговиот дом во [[Беркли Хајтс]], [[Њу Џерси]], каде што живеел сам. Првата вест за неговата смрт дошла од неговиот поранешен колега, [[Роб Пајк]]. Причината и точното време не биле одредени. Ричи имал нарушено здравје изминатите неколку години.
 
[[Fedora 16]] [[Linux distribution]], која била пуштена во продажба неколку месеци по неговата смрт, била посветена на него и неговата работа.<ref name="F16Phoronix">{{cite web | url=http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTAxMjg | title=Red Hat Releases Fedora 16 "Verne" | author=[[Phoronix]] | accessdate=2011-11-08 }}</ref>
 
== Библиографија ==
 
{{Добитници на тјуринговата награда}}
{{Добитници на Richard W. Hamming медалјатамедалот}}
 
{{DEFAULTSORT:Ричи, Денис}}
1

уредување