Разлика помеѓу преработките на „К2“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:K2-big.jpg|десно|мини|К2 во лето]]
 
[[Податотека:50 rupees back.JPG|мини|лево|200п|Задната страна на банкнотата од 50 пакистански рупии]]
'''К2''' е втората [[Листа на највисоки планини|највисока]] планина на [[Земја|Земјата]], лоцирана на масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8,611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
 
Врвот К2 се наоѓа на границата помеѓу [[Такскорган Таџикистански Автономен Округ|Такскорган Таџикистанскиот Автономен Округ]] (кој е дел од [[Синкјанг]], [[Кина]]), и северните територии на [[Пакистан]]. Овој регион е спорен, бидејќи и Индија исто така тврди дека тој е интегрален дел од индиската држава [[Џаму и Кашмир]]. Моментално К2 е под пакистанска управа.
[[Податотека:50 rupees back.JPG|мини|лево|200п|Задната страна на банкнотата од 50 пакистански рупии]]
 
Планината првпат била истражена од [[Европа|европски]] истражувачки тим во [[1856]] предводен од [[Хенри Хавершам Годвин-Остен]]. Томас Монтгомери бил член на тимот кој го нарекол врвот "К2" заради тоа што бил вториот откриен врв на масивот Каракорум. Кинеските власти К2 официјално го нарекуваат '''Ќогир''' (на [[кинески јазик|кинески]]: 乔戈里峰, '''Qiáogēlǐ Fēng'''); други називи се '''Монт Годвин-Остен''', '''Ламбха Пахар''' ("Висока планина" на Урду), '''Дапсанг''', '''Кечу''' и '''Чогори''', што значи "Кралот на планините".