Разлика помеѓу преработките на „К2“

Додадени 77 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:K2-big.jpg|десно|мини|К2 во лето]]
[[Податотека:50 rupees back.JPG|мини|лево|200п|Задната страна на банкнотата од 50 пакистански рупии]]
 
'''К2''' е втората [[Листа на највисоки планини|највисока]] планина на [[Земја|Земјата]], лоцирана на масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8,611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
 
 
Искачувањето на К2 се смета за доста потешко од искачувањето на [[Монт Еверест]]. Во јуни [[2000]] само 189 лица се имаа искачено на К2, наспроти 1500 лица кои го имаа искачено Еверест на истиот датум. Дури 49 лица загинале на стрмнините на К2, од кои 13 само во [[1986]] година.
[[Image:50 rupees back.JPG|thumb|left|300px|reverse side of Pakistani 50 rupee note]]
 
{{Никулец од областа на географијата}}