Разлика помеѓу преработките на „К2“

Додадени 87 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: ne:के२ हिमाल)
 
Искачувањето на К2 се смета за доста потешко од искачувањето на [[Монт Еверест]]. Во јуни [[2000]] само 189 лица се имаа искачено на К2, наспроти 1500 лица кои го имаа искачено Еверест на истиот датум. Дури 49 лица загинале на стрмнините на К2, од кои 13 само во [[1986]] година.
[[Image:50 rupees back.JPG|thumb|left|300px|reverse side of Pakistani 50 rupee note]]
 
{{Никулец од областа на географијата}}
 
Анонимен корисник