Разлика помеѓу преработките на „Риека“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Ријека преместена како Риека)
<!--See the Table at Infobox Settlement for all fields and descriptions of usage-->
<!-- Basic info ---------------->
|official_name = Град РијекаРиека
|native_name = Grad Rijeka
|nickname =
}}
 
'''РијекаРиека''' ({{lang-hr|Rijeka}}), на други дијалекти од [[хрватски јазик|хрватскиот јазик]]: ''Rika'' и ''Reka'', {{lang-sl|Reka}}, {{lang-it|Fiume}}, {{lang-hu|Fiume}}, {{lang-de|Sankt Veit am Pflaum}} е трет по големина град во [[Хрватска]] и е административно средиште на [[Приморско-горска жупанија|Приморско-горската жупанија]]. Во Ријека живеат 144,043 жители. Со околината која го опфаќа просторот од поранешната општина Ријека со општините [[Вишково]], [[Чавле]], [[Клана]], [[Јелење]] и [[Кострена]], и градовите [[Кастав]], [[Краљевица]] и [[Бакар (град)|Бакар]], Ријека брои 191,647 жители, додека во поширокото подрачје на градот живеат околу 270,000 жители (според пописот на населението од 2001 година).
 
Градот уште во [[19 век]] поради својата идеална географска положба и длабочината на морето во [[Ријечки залив|Ријечкиот залив]], како дел од поголемиот [[Кварнерски залив]] на [[Јадранското море]], се развил во едно од најголемите средноевропски [[пристаниште|пристаништа]] и моќно индустриско средиште. Денес Ријека е најголемо морско пристаниште во [[Хрватска]]. Од индустриските гранки најразвиено е бродоградителството. Во градот се наоѓаат две голе бродоградилишта: „[[Бродоградилиште 3 мај|3 мај]]“ и „[[Бродоградилиште Виктор Ленац|Виктор Ленац]]“. Ријека била значајна и како едно од најважните финансиски средишта во поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]].