Разлика помеѓу преработките на „Риека“

Додадени 2.926 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
 
Градот уште во [[19 век]] поради својата идеална географска положба и длабочината на морето во [[Ријечки залив|Ријечкиот залив]], како дел од поголемиот [[Кварнерски залив]] на [[Јадранското море]], се развил во едно од најголемите средноевропски [[пристаниште|пристаништа]] и моќно индустриско средиште. Денес Ријека е најголемо морско пристаниште во [[Хрватска]]. Од индустриските гранки најразвиено е бродоградителството. Во градот се наоѓаат две голе бродоградилишта: „[[Бродоградилиште 3 мај|3 мај]]“ и „[[Бродоградилиште Виктор Ленац|Виктор Ленац]]“. Ријека била значајна и како едно од најважните финансиски средишта во поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]].
 
== Видете уште ==
{{Портал Хрватска}}
*[[Приморско-горанска жупанија]]
*[[Italijanska uprava za Kvarner|Италијанска управа за Кварнер]]
*[[Слободна Држава Ријека]]
 
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|Rijeka}}
===Службени веб портали на градот===
* [http://www.rijeka.hr/ Официјален веб портал на градот] {{hr}} {{it}} {{en}}
* [http://www.pgz.hr/ Официјален веб портал на Приморско-Горанската жупанија] {{hr}} {{it}} {{en}}
 
===Информативни содржини===
* [http://www.tz-rijeka.hr/ Туристичка заедница на Ријека] {{hr}} {{it}} {{en}} {{de}}
* [http://www.radio-rijeka.com/ Радио Ријека] {{hr}}
* [http://www.novilist.hr/ Дневни весници од Ријеке] {{hr}}
* [http://www.e-rijeka.com/ Ријечки интерент портал] {{hr}}
* [http://grad-rijeka.info/ Ријечки интерент портал] {{hr}}
 
===Култура===
* [http://www.kulturaplus.com/ Информации за културните случувања во Ријека - Култураплус] {{hr}}
* [http://www.hnk-zajc.hr/default.asp Хрватскиот народен театар Ивана пл. Зајца] {{hr}} {{en}}
* [http://www.gkl-rijeka.hr/wp/ Градскиот театар на кукли во Ријека] {{hr}}
* [http://www.theatrefestival-rijeka.hr/ Меѓународен фестивал на мали сцени во Ријека] {{hr}} {{en}}
* [http://www.jazztime-rijeka.com/2008/home.html Џез тајм фестивал] {{hr}}
 
===Музеји===
* [http://www.muzej-rijeka.hr/ Музеј Града Ријеке] {{hr}}
* [http://www.mmsu.hr/Default.aspx Музеј на модерната и савремена уметност] {{hr}} {{en}}
* [http://www.prirodoslovni.com/ Природнонаучниот музеј во Ријека] {{hr}} {{en}}
===Сообраќај===
* [http://www.rijeka-airport.hr/ Ријечкиот аеродром] {{hr}} {{en}} {{de}}
* [http://www.autotrans.hr/ Аутотранс] {{hr}} {{en}}
* [http://www.lukarijeka.hr/ Пристаниште Ријека] {{hr}} {{en}}
 
===Мапе===
* [http://www.euroave.com/maps/00mapx.php?xcity=rijeka План на градот града]
* [http://www.kartegradova.com/rijeka План на градот]
 
===Остале везе===
* [http://www.nk-rijeka.hr/ ХНК Ријека] {{hr}}
* [http://www.uniri.hr/ Универзитетот во Ријека] {{hr}} {{en}}
* [http://www.rijeka-drzava.com/ Движење за независен град] {{hr}} {{en}} {{it}}
* [http://www.fiumanka.hr/2008/novosti.php Регатно натпреварување Фиуманка] {{hr}} {{en}}
 
[[Категорија:Градови во Хрватска]]
{{Link FA|he}}
 
{{Link FA|hu}}
 
[[af:Rijeka]]
[[ast:Rijeka]]
[[id:Rijeka]]
[[bg:Риека]]
[[jv:Rijeka]]
[[be:Горад Рыека]]
[[be-x-old:Рыека]]
[[bs:Rijeka (grad)]]
[[br:Rijeka]]
[[bg:Риека]]
[[ca:Rijeka]]
[[cv:Риека]]
[[eu:Rijeka]]
[[fr:Rijeka]]
[[kohe:리예카רייקה]]
[[hr:Rijeka]]
[[io:Rijeka]]
[[id:Rijeka]]
[[os:Риекæ]]
[[it:Fiume (Croazia)]]
[[heja:רייקהリエカ]]
[[jv:Rijeka]]
[[sw:Rijeka]]
[[ko:리예카]]
[[la:Tarsatica]]
[[lv:Rijeka]]
[[lij:Rijeka]]
[[hu:Fiume]]
[[srmk:Ријека (град)]]
[[nl:Rijeka]]
[[ja:リエカ]]
[[no:Rijeka]]
[[nn:Rijeka]]
[[sk:Rijeka]]
[[sl:Reka, Hrvaška]]
[[sr:Ријека (град)]]
[[sh:Rijeka (grad)]]
[[fi:Rijeka]]
[[sv:Rijeka]]
[[vi:Rijeka]]
[[tr:Rijeka]]
[[uk:Рієка]]
[[vec:Fiume (Croasia)]]
[[vi:Rijeka]]
[[war:Rijeka]]
[[zh:里耶卡]]
 
[[Категорија:Градови во Хрватска]]