Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Одземени 9 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[[Слика:BattleofIssus333BC-mosaic-detail1.jpg|thumb|300px|Александар и Букефал на мозаик прикажани во [[Битка кај Ис|битката кај Ис]]]]
[[Слика:Battle of Issus.jpg|thumb|300px|[[Битка кај Ис|Битката кај Ис]] во која Александар се борел против [[Дариј III]]. (Национален Музеј - [[Наполи]])]]
'''Букефал''' (gr.грчки: Βουκέφαλος Bukephalos; lat. Bucephalus) бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.
 
Кога му бил убиен на [[Индија|индиската]] река [[Битка кај Хидасп|Хидасп]], Александар, за спомен на него, на тоа место го основал градот [[Букефала]] (денес [[Џалалпур]]).
Анонимен корисник