Разлика помеѓу преработките на „Симеон Георгиев“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име = Симеон Кочански | портрет = Simeon Klincharski IMARO.jpg...)
 
По [[Првата светска војна]] се утврдува во [[Ќустендил]] и станува помошник на пунктовниот началник на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] во градот. Клинчарски е едно од доверливите лица на [[Тодор Александров]] и дејствува источно од реката Вардар <ref>Македония - история и политическа съдба, Том II, ИК Знание, София, 1998, стр.96.</ref>.
 
Клинчарски станува жртва на судирот меѓу [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] и владата на [[Александар Стамболиски]]. На 29 јуни Димитров по добиената наредба од Министерството за внатрешни работи, со петмина свои луѓе во [[Ќустендил]] ја опколил куќата на војводата Симеон Георгиев, кој бил пунктов началник на ВМРО и го уапсил. Во полицискиот участок Симеон Георгиев бил подложен на тешки измачувања од агентите на бугарската државна безбедност, бил претепан до смрт, а неговото мртво тело било префрлено со автомобил и оставено во близина на селото [[Жилинци]], Ќустендилско.
 
Според докази од ВМРО, убиството било дело на безбедносните служби на бугарската влада на БЗНС, но можно е да е резултат и
на внатрешни пресметки за превласт во ВМРО.
 
 
== Наводи ==