Разлика помеѓу преработките на „Координирано универзално време“

с
r2.7.2) (Бот Менува: sw:Muda sanifu wa dunia; козметички промени
с (r2.5.4) (Бот Менува: sw:Muda sanifu ya dunia)
с (r2.7.2) (Бот Менува: sw:Muda sanifu wa dunia; козметички промени)
|}
 
'''Координирано универзално време''' или '''UTC'''<ref name=FAQ>National Institute of Standards and Technology [http://www.nist.gov/pml/div688/utcnist.cfm#cut Time and frequency FAQ].</ref> ([[англиски јазик|англиски]]: '''UTC''' - ''Coordinated Universal Time'', фран. ''Temps Universel Coordonné'') е високо прецизно стандардно атомско време, кое приближно го следи универзалното време. Базирано е на законите на разни земји во светот односно на [[временска зона|временските зони]], кои се прикажуваат позитивно или негативно во однос на УТЦ. Друго име за ова време е З-време или Зулу-време (го користи армијата на [[САД]], на пример).
 
УТЦ е и системско време кое се користи во многу [[Интернет]] и [[World Wide Web]] стандарди. ''Network Time Protocol'' е прилагоден да ги синхронизира часовниците на многу компјутери преку интернет, во однос на УТЦ. УТЦ се користи и во [[авијација]]та, метеролошките станици, летовите, воздушниот сообраќај и картите со цел да не се помеша летното сметање на времето.
* [http://www.time.gov/timezone.cgi?UTC/s/0/java Службен сајт на САД за UTC време] користи [[Јава]]. {{en}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[jv:Wektu Universal Kakoordinasi]]
[[ka:მსოფლიო კოორდინირებული დრო]]
[[sw:Muda sanifu yawa dunia]]
[[ku:UTC]]
[[la:UTC]]