Љупка Димитровска: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име = Љупка Димитровска | портрет = | px = | оп...)
 
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Љупка Димитровска''' ({{роден на|25|јули|1946}}) е [[Македонци|македонска]] пејачка на [[забавна музика]]. Љупка ДимитровскаПозната е позната пејачка ширум територијата на поранешна [[Југославија]]. Денес, Љупка Димитровскатаа живее во [[Загреб]], каде е исто така познат изведувач на [[хрватски јазик]]. Нејзин сопруг бил [[Никица Калоѓера]], кој починал во 2006 година. Својата најголема популарност ја стекнала во 1970-те и 1980-те години и нејзин најголем хит е „[[Ѕвонат ѕвона]]“.
 
== Албуми ==