Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 263 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Орце Николов''' ([[Скопје]], {{роден|7|јануари|1916}} - {{починал|4|јануари|1942}}) (Јордан Николов), [[народен херој на Македонија]], еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на [[КПЈ]] за Македонија.<ref>Народни„Народни хероји ЈугославијеЈугославије“, ''Младост''„Младост“, Београд, 1975.</ref>
 
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство.<ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm Јордан Николов - Орце, народен херој, 61 година од смртта - НА ПРАГОТ НА СВОЈАТА МАКЕДОНИЈА]</ref> Во [[1935]] година станува член на КПЈ. Го отслужува воениот рок во [[1937]] - [[1938]] година во [[Загреб]]. По враќањето од војска повторно се зафаќа за работа во УРС - синдикатот и заедно со [[Цветан Димов]] ја предводи подружницата на шивачките работници.
Во есента [[1939]] година, во согласност со решението на [[КПЈ]] за засилување на мобилизацијата во [[Македонија]], кога во Македонија доаѓа и [[Светозар Вукмановиќ - Темпо]], во [[Скопје]] го затекнува Орце како секретар на Месниот комитет на КПЈ и член на Покраинското раководство на КПЈ за Македонија. Тој организира повеќе штрајкови на работниците во [[Скопје]], [[Тетово]], [[Гостивар]], [[Прилеп]], [[Куманово]] и други градови.
 
Најголемиот успех на Орце во Македонија во август [[1940]] година претставуваат политичките демонстрации за [[Илинден]]. Орце учествувашеучествува во Скопје во организирање на масовната екскурзија на работниците и други граѓани на Илинден.
 
ПадналНа [[9 август]] [[1940]] година паднал во полициска заседа пред неговата куќа. Во септември Орце со уште тројца уапсени е доведен во [[Белград]], во истражниот затвор на Ада Циганлија, а оттаму во [[Велика Кикинда]]. Таму стапува во штрајк со глад за подобрување на положбата на затворениците. Кон средината на ноември изведен е пред судот за заштита на државата во Белград, каде што е осуден на две години строг затвор. Испратен е во затворот во [[Сремска Митровица]], од каде бега на [[22 август]] [[1941]] година, заедно со поголема група затворениците меѓу кои се и [[Бане Андреев]] и [[Богоја Фотев]].
 
По бегството, му се приклучува на Фрушкогорскиот партизански одред, а на почетокот од октомври 1941 година оди во [[Ужице]], каде по одлука од Врховниот штаб, сите комунисти - бивши затвореници се јавуваат на Врховниот штаб во [[Ужице]]. Орце Николов тогаш во Ужицетаму добил задача да се пробие во Македонија, каде што се вршеа подготовки за создавање на првите партизански одреди.
Кон средината на ноември 1940 година Орце е изведен пред судот за заштита на државата во Белград, каде што е осуден на две години строг затвор. Испратен е во затворот во [[Сремска Митровица]], од каде бега на [[22 август]] [[1941]] година, заедно со поголема група затворениците меѓу кои се и [[Бане Андреев]] и [[Богоја Фотев]].
 
ПотоаНа [[27 октомври]] Николов со една група Македонци сезаминува упати конза Македонија. и воВо околината на [[Лесковац]] чека да му бидат испратени фалсификувани документи, за да може полесно да ја помине демаркационата линија низ територијата окупирана од [[Бугарија]]. Во првиот обид да ја премине граница, во декември 1941 година, не успеал, и се вратил назад. При вториот обид, ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година, во пробивањето низ демаркационата линија Орце Николов загинува при заседа на бугарскиот окупатор на планината [[Кукавица]], кај селото [[Туба]], во близина на [[Владичин Хан]], [[Србија]].
По бегството, по одлука од Врховниот штаб, сите комунисти - бивши затвореници се јавуваат на Врховниот штаб во [[Ужице]]. Орце Николов тогаш во Ужице добил задача да се пробие во Македонија, каде што се вршеа подготовки за создавање на првите партизански одреди.
 
== Извори ==
Потоа со една група Македонци се упати кон Македонија и во околината на [[Лесковац]] чека да му бидат испратени фалсификувани документи, за да може полесно да ја помине демаркационата линија низ територијата окупирана од [[Бугарија]]. Во првиот обид да ја премине граница, не успеал, и се вратил назад. При вториот обид, ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година, во пробивањето низ демаркационата линија Орце Николов загинува при заседа на бугарскиот окупатор на планината [[Кукавица]], кај селото [[Туба]], во близина на [[Владичин Хан]], [[Србија]].
 
== Литература ==
{{reflist}}
 
5.969

уредувања