Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Одземени 8 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
| death_place =
| occupation = [[Компјутерски научник]]<br />[[Електронско инженерство|Електронски инженер]]
| alma_mater = {{nowrap|[[УниверзитетотУниверзитет на Калифорнија, Беркли]]}}
| salary =
| networth =
Возниак го сретнал Стив Џобс кога нивниот заеднички пријател од средно училиште Бил Фернандез ги запознал еден со друг. Во 1970 година тие двајца станале пријатели кога Стив Џобс работел за време на летото во Хјулит Пакард каде Возниак работел на [[Меинфрејм компјутер|мејнфрејм компјутер]]. Според автобиографијата на Возниак, Џобс имал идеја компјутерот да се продава како целосно составени од [[интегрално коло|интегрални кола]]. Возниак, во прво време скептичен, подоцна бил убеден од Џобс дека дури ако и не бидат успешни барем ќе можат да им кажат на внуците дека имале своја компанија. Заедно тие продале некои од работите кои ги поседувале (како што е научениот калкулатор на Возниак и Фолксваген комбето на Џобс), од кои добиле $ 1300, и почнале да ги составуваат првите прототипови во спалната соба на Џобс, а подоцна (кога им снемало простор) и во гаражата на Џобс. Станот на Возниак во [[Сан Хозе (Калифорнија)|Сан Хозе]] бил исполнет со монитори, електронски уреди и некои компјутерски игри кои Возниак ги развивал.
 
Веќе во 1971 година, една година по уписот, Возниак се повлекол од [[УниверзитетотУниверзитет на Калифорнија, Беркли|Универзитетот во Калифорнија, Беркли]] и го развил компјутерот, кој на крајот го направи познат. Самиот тој го дизајнирал [[хардвер]]от, електронските кола и [[оперативен систем]] за Епл I. Со дизајнот на Епл I, тој и Џобс работеле напорно за да ги импресионираат другите членови на Пало Алто-базираниот Компјутерски Клуб, локална група на хобисти од областа на електрониката кои биле многу заинтересирани за компјутери, еден од неколкуте клучни центри кои ја создале ерата на домашно [[хоби]], суштински креирајќи ја [[микрокомпјутер]]ската индустрија во текот на неколку години.
 
На [[1 април]], [[1976]] година, Џобс и Возниак го формирале [[Apple Computer|Епл Компјутер]]. Возниак се откажал од својата работа во Хјулит Пакард и станал потпретседател задолжен за истражување и развој на Епл. Нивниот прв производ, Епл I компјутер, е сличен на [[Altair 8800|Алтаир 8800]], првиот комерцијално достапен микрокомпјутер, освен што немал можност за внатрешни картички за експанзија. Со додавање на овие картички, Алтаир можел да сеповрзе на компјутерски терминал и може да биде програмиран во BASIC. Епл I бил машина наменета за хобисти, микропроцесор од $ 25 (MOS 6502) на единечно коло со 256 бајти [[ROM меморија]], 4K или 8K бајти на [[RAM меморија]] и дисплеј контролер кој прикажувал 40 карактери по 24 реда. Му недостасувало снабдување со електрична енергија, тастатура, или дисплеј, кои морале да бидат обезбедени од страна на корисникот. Почетната цена на Епл I била $ 666. (Возниак подоцна изјави дека не знае за односот меѓу цената и перформансите на ѕверот, исто така и „Дојдов до таа цена затоа што сакам да повторувам цифри.“) Џобс и Возниак ги продаваle своите први педесет системи на [[Пол Терел]], кој отварал нова компјутерска продавница, наречен Бајт Продавница, во [[Маунтин Вју (Калифорнија)|Маунтин Вју]], [[Калифорнија]].