Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Додадени 776 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox person
[[File:Steve Wozniak.jpg|thumb|Стивен Возниак]].
| birthname = Стивен Гери Возниак
| image = Steve Wozniak.jpg
| image_size = 200px
| caption =
| birth_date = {{birth date and age|1950|8|11}}
| birth_place = [[Сан Хозе (Калифорнија)|Сан Хозе, Калифорнија]], [[САД]]
| death_place =
| occupation = [[Компјутерски научник]]<br />[[Електронско инженерство|Електронски инженер]]
| alma_mater = {{nowrap|[[Универзитетот на Калифорнија, Беркли]]}}
| salary =
| networth =
| spouse= Алис Робертсон (1976-1980}}<br /> Кандис Кларк (1981-1987)<br /> Сузан Мулкерн (1990-2004)<br/>Џанет Хил (2008-денес)
| children = 3
| website = http://www.woz.org/
}}
 
'''Стивен Гери Возниак''' (роден {{роден|11|август|1950}}) е американски [[компјутерски инженер]] и [[програмер]] кој ја основал Епл Компјутерс, копродукции (сега на [[Apple Inc.]]) заедно со [[Стив Џобс]] и [[Роналд Вејн]]. Возниак самостојно ги создадал на [[Apple I|Епл I]] и [[Apple II|Епл II]] компјутерите во средината на 1970-тите, кои значително придонеле за микрокомпјутерската револуција на таа ера.