Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Додадени 3.013 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[File:Steve Wozniak.jpg|thumb|Стивен Возниак]].
Стивен Гери Возниак (роден 11 август 1950) е американски компјутерски инженер и програмер кој ја основал Епл Компјутер, копродукции (сега на Apple Inc) со Стив Џобс и Роналд Вејн. Возниак самостојно ги создадал на Епл I и Епл II компјутерите во средината на 1970-тите, кои значително придонеле за микрокомпјутерската револуција на таа ера.[[File:Steve Wozniak.jpg|thumb|Стивен Возниак]]
 
Стивен Возниак пораснал во предградие на Санта Клара Долината, Калифорнија (областа сега позната како Силиконската долина), каде што неговиот татко бил инженер за Локид , а мајка му претседател на женскиот клуб на републиканците. Веќе Санта Клара Долината била технолошки центар, чиј раст бил забрзан од Спутник, првиот сателит да се стави во орбита, од страна на Советскиот Сојуз.
'''Стивен Гери Возниак''' (роден {{роден|11 |август |1950}}) е американски [[компјутерски инженер]] и [[програмер]] кој ја основал Епл КомпјутерКомпјутерс, копродукции (сега на [[Apple Inc.]]) заедно со [[Стив Џобс]] и [[Роналд Вејн]]. Возниак самостојно ги создадал на [[Apple I|Епл I]] и [[Apple II|Епл II]] компјутерите во средината на 1970-тите, кои значително придонеле за микрокомпјутерската револуција на таа ера.[[File:Steve Wozniak.jpg|thumb|Стивен Возниак]]
Возниак бил заинтересиран за електроника дури и како дете. Тој направи многу домашни уреди, вклучувајќи волтметар, аматерски радио оператор, калкулатор и игри. Тој бил многу паметен, но училиштето му било досадно. Тој отишол на Универзитетот во Колорадо за подоцна да го напушти, а потоа отишол на Универзитетот во Калифорнија во 1971 година, но и овој универзитет го напуштил и се вратил во Хјулит Пакард.
 
Стивен Возниак пораснал во предградие на долината Санта Клара Долината, [[Калифорнија]] (областа сега позната како [[Силиконска долина|Силиконската долина]]), каде што неговиот татко бил инженер за [[Локид ]], а мајка му претседател на женскиот клуб на републиканците. Веќе Санта Клара Долината била технолошки центар, чиј раст бил забрзан од [[Спутник]], првиот сателит дашто себил ставииспратен во орбитаорбитата, од страна на [[Советскиот Сојуз]].
 
Возниак бил заинтересиран за [[електроника]] дури и како дете. Тој направинаправил многу домашни уреди, вклучувајќи [[волтметар]], аматерски [[радио оператор]], [[калкулатор]] и игри. Тој бил многу паметен, но училиштето му било досадно. Тој отишол на Универзитетот во Колорадо за подоцна да го напушти, а потоа отишол на Универзитетот во Калифорнија во 1971 година, но и овој универзитет го напуштил и се вратил во [[Hewlett-Packard|Хјулит Пакард]].
 
== '''Епл Компјутер''' ==
=== '''Почетоци на Епл''' ===
Возниак го сретнал Стив Џобс кога нивниот заеднички пријател од средно училиште Бил Фернандез ги запознал еден со друг. Во 1970 година тие двајца станале пријатели кога Стив Џобс работел за време на летото во Хјулит Пакард каде Возниак работел на [[Меинфрејм компјутер|мејнфрејм компјутер]]. Според автобиографијата на Возниак, Џобс имал идеја компјутерот да се продава како целосно составени од [[интегрално коло|интегрални кола]]. Возниак, во прво време скептичен, подоцна бил убеден од Џобс дека дури ако и не бидат успешни барем ќе можат да им кажат на внуците дека имале своја компанија. Заедно тие продале некои од работите кои ги поседувале (како што е научениот калкулатор на Возниак и Фолксваген комбето на Џобс), од кои добиле 1300 $ 1300, и почнале да ги составуваат првите прототипови во спалната соба на Џобс, а подоцна (кога им снемало простор) и во гаражата на Џобс. Станот на Возниак во [[Сан Хозе (Калифорнија)|Сан Хозе]] бил исполнет со монитори, електронски уреди и некои компјутерски игри кои Возниак ги развивал.
 
Веќе во 1971 година, една година по уписот, Возниак се повлекол од [[Универзитетот на Калифорнија, Беркли|Универзитетот во Калифорнија, Беркли]] и го развил компјутерот, кој на крајот го направи познат. Самиот тој го дизајнирал хардверот[[хардвер]]от, електронските кола и [[оперативен систем]] за Епл I. Со дизајнот на Епл I, тој и Џобс работеле напорно за да ги импресионираат другите членови на Пало Алто-базираниот Компјутерски Клуб, локална група на хобисти од областа на електрониката кои биле многу заинтересирани за компјутери, еден од неколкуте клучни центри кои ја создале ерата на домашно [[хоби]], суштински креирајќи ја микрокомпјутерската[[микрокомпјутер]]ската индустрија во текот на неколку години.
На 1 април, 1976, Џобс и Возниак го формирале Епл Компјутер. Возниак се откажал од својата работа во Хјулит Пакард и стана потпретседател задолжен за истражување и развој на Епл. Нивниот прв производ, Епл I компјутер, е сличен на Алтаир 8800, првиот комерцијално достапен микрокомпјутер, освен што немал можност за внатрешни картички за експанзија. Со додавање на овие картички, Алтаир можел да сеповрзе на компјутерски терминал и може да биде програмиран во BASIC. Епл I бил машина наменета за хобисти, микропроцесор
 
од $ 25 (MOS 6502) на единечно коло со 256 бајти ROM меморија, 4K или 8K бајти на RAM меморија и дисплеј контролер кој прикажувал 40 карактери по 24 реда. Му недостасувало снабдување со електрична енергија, тастатура, или дисплеј, кои морале да бидат обезбедени од страна на корисникот. Почетната цена на Епл I била $ 666. (Возниак подоцна изјави дека не знае за односот меѓу цената и перформансите на ѕверот, исто така и "Дојдов до таа цена затоа што сакам да повторувам цифри." ) Џобс и Возниак ги продаваат своите први педесет системи на Пол Терел, кој отварал нова компјутерска продавница, наречен Бајт Продавница, во Маунтин Вју, Калифорнија.
На [[1 април]], [[1976]] година, Џобс и Возниак го формирале [[Apple Computer|Епл Компјутер]]. Возниак се откажал од својата работа во Хјулит Пакард и станастанал потпретседател задолжен за истражување и развој на Епл. Нивниот прв производ, Епл I компјутер, е сличен на [[Altair 8800|Алтаир 8800]], првиот комерцијално достапен микрокомпјутер, освен што немал можност за внатрешни картички за експанзија. Со додавање на овие картички, Алтаир можел да сеповрзе на компјутерски терминал и може да биде програмиран во BASIC. Епл I бил машина наменета за хобисти, микропроцесор од $ 25 (MOS 6502) на единечно коло со 256 бајти [[ROM меморија]], 4K или 8K бајти на [[RAM меморија]] и дисплеј контролер кој прикажувал 40 карактери по 24 реда. Му недостасувало снабдување со електрична енергија, тастатура, или дисплеј, кои морале да бидат обезбедени од страна на корисникот. Почетната цена на Епл I била $ 666. (Возниак подоцна изјави дека не знае за односот меѓу цената и перформансите на ѕверот, исто така и „Дојдов до таа цена затоа што сакам да повторувам цифри.“) Џобс и Возниак ги продаваle своите први педесет системи на [[Пол Терел]], кој отварал нова компјутерска продавница, наречен Бајт Продавница, во [[Маунтин Вју (Калифорнија)|Маунтин Вју]], [[Калифорнија]].
 
=== Авионска несреќа ===
Во февруари 1981 година, Возниак бил повреден во несреќариватниот авион при полетувањето од [[Санта Круз Скај парк]]. Причината за несреќата е утврдено дека било предвремено полетување. Тој не можел да се сети на детали за несреќата, а многу недели откако бил пуштен од болница, не се сетиќавал дека му се случила несреќа воопшто. Тој вели дека лутал како во бунило и не одел на работа, мислејќи си дека секој ден е викенд. Тој секој нареден ден не се сеќавал што правел претходеноиот ден и било потребно да му кажат како да стигнете до места кои веќе ги знаел. По испрашувањето на неговата сопруга, тој конечно дознал што се случило, по што неговата меморија почна да работи нормално повторно.
 
=== Вработување во Епл ===
Возниак не се вратил веднаш во Епл откако закрепнал од несреќата. Наместо тоа, тој се оженил со Кендис Кларк и се врати во Беркли под името "Роки„Роки Кларк"Кларк„ ([[Роки Ракун]] беше името на неговото куче и Кларк моминско презиме на неговата сопруга), конечно стигнува до својата последна година од додипломски студии во 1986 година. Во мај 1982 година и 1983 година, Возниак, исто така, спонзорирал два американски фестивали за да ги прослават развојот на технологиите.
 
Во 1983 се вратил на развојот на производ во Епл, не барајќи повеќе од улога на еден инженер и мотивациски фактор за работната сила на Епл.
Возниак трајно го заврши своето работење со полно работно време во Епл на [[6 февруари]], 1987, 12 години, откако ја создаде компанија. Тој и натаму останува еден вработен и добива мала симболична плата. Тој исто така е акционер на Епл. Тој исто така одржува врски со [[Стив Џобс]] се до смртта на Џобс во октомври 2011 година, иако во 2006 година Возниак изјави дека тој и Џобс не биле блиски пријатели.
 
== Почести и награди ==
Во 1979 година, на Возниак му била доделена [[Грејс Хопер Мареј награда]]. Во 1985 година, Возниак го добил [[Национален медал за технологија|Националниот медал за технологија]] (со Стив Џобс) од американскиот претседател [[Роналд Реган]]. Во декември 1989 година, тој почесно добил диплома за [[доктор по ИнжинерингИнженерство]] од [[Универзитет на Колорадо во Болдер|Универзитетот на Колорадо во Болдер]], каде што студирал во доцните шеесеттите години. Подоцна тој донираше средства за креирање на "Воз„Воз лаб"лаб„ на Универзитетот на Колорадо во Болдер. Во 1997 година, тој беше прогласен за соработник на [[музеј за компјутерска историја|музејот за компјутерска историја]]. Возниак бил клучен фактор и добротвор на Дискавери Музејот на децата на Сан Хозе;. Улицата пред музејот била преименуван во Woz Way во негова чест.
 
Во септември 2000 година, Возниак бил примен во [[Салата на Славните Национални Пронаоѓачи]], во 2001 година тој бил награден со седмата Хајнц награда за технологија, економија и вработување која се доделува секоја година. Асоцијацијата на Американски Хуманисти му ја додели наградата за наука Исак Асимов во 2011 година.
Во декември 2005 година, Возниак станал Почесен Доктор по Инжинеринг на Универзитетот Кетеринг. Исто така, почесно добил докторска титула од Државниот универзитет Северна Каролина. Во мај 2011 година, Возниак почесно добил докторска титула и од државниот универзитет Мичиген.<br />
 
Во декември 2005 година, Возниак станал [[Почесен Доктор по ИнжинерингИнженерство]] на [[Универзитет Кетеринг|Универзитетот Кетеринг]]. Исто така, почесно добил докторска титула од [[Државен универзитет Северна Каролина|Државниот универзитет Северна Каролина]]. Во мај 2011 година, Возниак почесно добил докторска титула и од [[државен универзитет Мичиген|државниот универзитет Мичиген]].<br />
 
На Стивен Возниак му се доделени почесни докторски титули по инженерство на следните Универзитети:
* Конкордија Универзитетот во Монтреал Канада-2011
* Државниот факултет Универзитетот во Ерменија-2011
 
== Наводи ==
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Wozniak. Стивен Возниак на англиската Википедија]
* [http://www.thocp.net/biographies/wozniak_stephen.html. Биографија на Стивен Возниак]
* [http://www.woz.org woz.org] Официјалниот веб портал на Возниак
 
[[Category:Американски компјутерски бизнисмени]]
[[Category:Американски компјутерски програмери]]
[[Category:Американски компјутерски научници]]
[[Category:Американски инженери]]
[[Category:Американски пронаоѓачи]]
[[Category:Фамилија Apple II]]
[[Category:Компјутерски дизајнери]]
[[Category:Компјутерски пионери]]
[[Category:Вработени во Apple Inc.]]
[[Category:Американци со Полско потекло]]
 
[[ar:ستيف وزنياك]]
[[bg:Стийв Возняк]]
[[ca:Steve Wozniak]]
[[cs:Steve Wozniak]]
[[da:Steve Wozniak]]
[[de:Steve Wozniak]]
[[el:Στήβεν Βόζνιακ]]
[[es:Stephen Wozniak]]
[[eo:Steve Wozniak]]
[[eu:Steve Wozniak]]
[[fa:استیو وزنیاک]]
[[fr:Steve Wozniak]]
[[gl:Stephen Wozniak]]
[[ko:스티브 워즈니악]]
[[hy:Սթիվ Վոզնյակ]]
[[hr:Steve Wozniak]]
[[id:Steve Wozniak]]
[[is:Steve Wozniak]]
[[it:Steve Wozniak]]
[[he:סטיב ווזניאק]]
[[lt:Steve Wozniak]]
[[ml:സ്റ്റീവ് വോസ്നിയാക്ക്]]
[[mr:स्टीव्ह वॉझनियाक]]
[[ms:Steve Wozniak]]
[[nl:Steve Wozniak]]
[[ja:スティーブ・ウォズニアック]]
[[no:Steve Wozniak]]
[[nn:Steve Wozniak]]
[[uz:Steve Wozniak]]
[[pl:Steve Wozniak]]
[[pt:Steve Wozniak]]
[[ro:Steve Wozniak]]
[[ru:Возняк, Стив]]
[[simple:Steve Wozniak]]
[[sk:Steve Wozniak]]
[[sl:Steve Wozniak]]
[[sr:Стив Вознијак]]
[[sh:Steve Wozniak]]
[[fi:Steve Wozniak]]
[[sv:Steve Wozniak]]
[[th:สตีฟ วอซเนียก]]
[[tr:Steve Wozniak]]
[[uk:Стів Возняк]]
[[vi:Steve Wozniak]]
[[zh:斯蒂夫·沃兹尼亚克]]