Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на WikitanvirBot)
с
}}
 
'''Америго Веспучи''' ({{роден во|Фиренца}}, {{роден на|9|март|1459}} - {{починал во|Севилја}}, {{починал на|22|февруари|1512}}), [[италија]]нски морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен [[Бразил]] и [[Хондурас]]. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу [[Европа]] и [[Азија]]. Според неговото име, новиот континент го доби името [[Америка]]. На Америго новиот континент не му личел на Индија и бил првиот кој проговорил за откривањето на новиот континент.[[Веспуци]]
 
{{Никулец за биографија}}