Разлика помеѓу преработките на „Цариград“

Додадени 924 бајти ,  пред 9 години
 
===527–565===
 
Императорот Јустинијан I (527-565) во историјата ќе остане познат по своите услеси во војните, неговите големи реформи во империјата и големиот број на градби.
 
Во текот на овој период големо значање започнал да има [[Константинополски хиподром|хиподромот]] во градот, каде се одржувале трки на коњи. Овде за прв пат биле објавувани и новите императори. По бунтот Ника, започнала да се гради најголемата црква во тоа време, Аја Софија.
 
Во текот на владеењето на Јустинијан, населението на градот било околу 500,000.
 
== Четврта крстоносна војна ==