Разлика помеѓу преработките на „Цариград“

Додадени 17 бајти ,  пред 8 години
Во следните години започнало уништувањето на Западната Римска империја. Нејзините императори се повлекле во Равена, а Константинопол по падот на Рим станал најголем град во империјата и светот. Големите богатства од источните земји и западна Азија биле донесени во градот.
 
===527–565===
 
== Четврта крстоносна војна ==