Разлика помеѓу преработките на „Кнежевство Антиохија“

нема опис на уредувањето
с (r2.5.4) (Бот Менува: th:ราชรัฐแอนติออก)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Кнежество Антиохија''' е [[Крстоносни држави|крстоносна држава]] која била создадена во време на [[Прва крстоносна војна|првата крстоносна војна]] на територијата на денешна [[Турција]] и [[Сирија]] во периодот од [[1098]] се до [[1268]] година.
 
 
== Опсада на Антиохија ==
 
Додека [[Болдвин Болонски]] и Танкрид се упатиле кон исток преку [[Мала Азија]] кон [[Едеса]], голем дел од основната армија на крстоносците во првата крстоносна војна продолжиле кон југ за да ја опседнат [[Антохија]]. Така, таа започнала во октомври [[1097]] година под ракаводство на [[Бохемонд I Антиохиски]]. Со околу четиристотини кули, градот бил повеќе од тешко за да се освои. Опсадата продолжила и во зимата, и покрај тоа што на христијаните започнало да им се намалува храната, па затоа според легендата тие биле принудени дури да си ги јадат сопствените коњи. Така, опсадата траела се до 3 јуни [[1098]] година, кога крстоносците сепак успеале да ја заземат [[Антиохија]]. Но по само четири дена, огромна муслиманска војска тргнувајќи од [[Мосул]] и предводена од страна на [[Кербогха]], пристигнала пред вратите на [[Антиохија]], за да по само дваесетина дена повторно биде освоена од страна на муслиманската војска.
 
{{Крстоносни војни-никулец}}
 
 
{{Крстоносни држави}}
 
[[Категорија:Крстоносни држави]]
 
{{Link GA|ru}}