Разлика помеѓу преработките на „Чалке (Цариград)“

нема опис на уредувањето
'''Портата Чалке''' ([[грчки]]: ''Χαλκῆ Πύλη'') претставувала главната церемонијална порта во [[Големата палата во Константинопол]] во времето на [[Византија]]. Во превод името значи бронзена порта, бидејќи дел од нејзиниот покрив бил покриен со позлатена [[бронза]]. Внатрешно портата била раскошно украсена со мермер и мозаици, а надворешноста пак со голем број на статуи. На неа во времето на [[византиско иконоборство|византиското иконоборство]] се наоѓала иконата на Исус и еден параклис кој нил посветен на [[Христос]], кој бил изграден во текот на [[10 век]]. Најверојатно портата била срушена во [[13 век]], а капелата во [[19 век]].
 
== Историја ==
 
Портата се наоѓала во југоисточниот дел на главниот плоштад Августајон, со Аја Софија на северната страна, а [[Зевксипиј (Константинопол)|бањите Зевксипиј]] и Константинополски хиподром|хиподромот биле на јужната и западната страна<ref>Kazhdan (1991), p. 232</ref>.